Na blogu već postoji recept za cupcakese sa mrkvom, isto tako sam i u lipnju ove godine već radila kombinaciju mrkve i sira ali ova ideja mi je došla i nikako se od nje nisam mogla odvojiti dok nisam isprobala. I nisam požalila 🙂
Dolcelin novitet na tržištu je Cimet šećer sa divnom aromom koja već sad podsjeća na Božićne kolačiće i odlično se slaže sa mrkvom.
Za mrkvin biskvit:
50 g badema
170 g naribane mrkve
130 g brašna
1 žličica Dolcela Praška za pecivo
prstohvat soli
1 paketić Dolcela Cimet šećer
2 jaja
100 g šećera
120 ml ulja
Za kremu od sira:
150 g sira
100 ml Dolcela Šlag 5+
šećer u prahu po želji
Bademe lagano popržiti na vrućoj tavi te ih nasjeckati na sitno. Umjesto badema možete uzeti orahe ili lješnjake. Mrkvu oguliti te naribati.
U mikser dodati jaja i i šećer te miksati dok se šećer ne rastopi. U posebnoj posudi pomiješati ostatak suhih sastojaka. U jaja dodati naizmjence ulje i suhe sastojke te na najmanjij brzini miksati dok se ne spoji. Špatulom očistiti stranice posude za miksanje ako je potrebno.
Dodati mrkvu i bademe te također ćpatulom lagano umiješati da smjesa postane ravnomjerna.
Pripremiti bilo kakav kalup, može okrugli a može i kockasti, te na dno staviti papir za pečenje. Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva i peći cca 25 minuta, ali provjeriti čačkalicom da li je pečeno.
Pustiti da se ohladi potpuno.
Sad dolazimo do zabavnog dijela 🙂 Pripremiti treba još samo kremu koja je vrlo jednostavna. U mikser staviti sir i malo promiksati. Bilo bi dobro da odstoji sat vremena prije miksanja na sobnoj temperaturi. Dodat šlag i miksati do čvrste kreme kao što vidite gore na slici.
Biskvit rukama ili vilicom smrviti te povezati sa kremom. Kremu dodavajte malo po malo i pazite da ne dodate previše. Bitno je da možete raditi kuglice, da smjesa ne bude premokra. Ostaviti u hladnjaku na cca 15 minuta da se krema poveže sa biskvitom.
Mali trik koji koristim kod slaganja kuglica da sve budu jednake je da važem sastojke. Za svaku kuglicu trebam 25 g smjese.
Kuglice staviti u zamrzivač na cca 15 – 30 minuta da se pripreme za glazuru.
Za glazuru sam koristila običnu bijelu kuverturu, makar je ok i bilo koja bijela čokolada. Isprobala sam dosta “meltsa” koje možete naručiti sa interneta ali ja se nikako s njima ne mogu pomiriti. Nije mi odgovarala konzistencija.
Od ove smjese izađe cca 30 cake popsa a za glazuru vam treba cca 400 g čokolade.
Na parnoj kupelji rastopiti čokoladu i prelijati u visoku usku čašu da lakše možete umočiti svaku kuglicu. I sad onaj trik kako nastaju cake popsi – treba vam lolipop držač ( ne znam ni sama kako bi to nazvala na hrvatskom). Možete koristiti štapiće za roštilj, štapiće za sladoled ili original cake pops štapiće.
Izvadite kuglice iz zamrzivača i svaki štapić umočite i čokoladu te ugurajte u kuglicu. Staviti u hladnjak da se spoj kuglice i čokolade stisne. Cca 5 minuta u hladnjaku je dosta.
Svaku kuglicu umočiti u otopljenu čokoladu i lagano otresti višak. Ako imate komad stiropora možete upiknuti svaki cake pop da izugleda baš kao lizalica. Ako nemate možete kako sam i ja staviti na masni papir i odmah dok se čokolada još nije stegla ukrasiti po želji. Ja sam uzela jednostavne zlatno bijele kuglice 🙂
Čim se čokolada malo stvrdne spremne su za posluživanje. Ja sam svaku stavila u košaricu za minjone da izgledaju malo finije 😉 idealne su za dječje rođendane jer djeca polude kad čuju da ima lizalica koje su napravljene od torti 🙂